За час мого професійного становлення мені зустрічалося багатонеповнолітніх вагітних. Наймолодшій з них буловсього 13 років, яка готувалася до пологів...як теперпам'ятаю її агресію до медичного персоналу і її агресивну маму (хоча тут все зрозуміло - скільки їм довелось вислухати за цей період і переосмислити).


Вагітність у підлітка - вагітність високого ризику! Велика вірогідність ускладнень, надто серйозних як зісторони мами так і плоду.
Для того, щоб попередити такі випадки - треба говорити. Говорити всім- батькам, вчителям, шкільним психологам, сімейним лікарям... Про інтимну гігієну, анатомію і фізіологію, статеві відносини, ІПСШ, вагітність, конрацепцію, сексуальну безпеку. Говорити треба починати рано, на зрозумілій мові, просто і доступно, без залякувань і негативного забарвлення, щоб до початку статевого життя у підлітка вже, в деякій мірі, був ровзинутий "сексуальний інтелект".
Для пдлітква, які ведуть активне статеве життя, як варіант надійного захисту від небажаної вагітності та зараження ІПСШ, варто розглянути подвійний голандський метод: гормональна контрацепція + презерватив. При правильному використанні цей метод дає ефективність 99% як захист від вагітності і більше 90% як захист від ІПСШ.
Безмежно радію, коли до мене на прийом приходять свідомі мами зі своїми юними доньками і ми разом розмовляємо про все: від інтимної гігієни і до статевого акту. Таких пацієнтів стає дійсно більше. Це означає, що лід тане. Хай поки не в системі освіти, але вже в багатьох сім'ях. Тому якщо у Вас є діти близкі до підліткового віку - починайте говорити, бо все в наших руках. Сексуальна освіта -це важливо.